-
Co zrobić, gdy pellet zapycha podajnik? Jakie są tego przyczyny?
20 maja, 2025
6
0Kotły na pellet zostały stworzone po to, aby zminimalizować ingerencję użytkownika w ich pracę. Kocioł ma być z zasady bezobsługowy […]
Kotły na pellet zostały stworzone po to, aby zminimalizować ingerencję użytkownika w ich pracę. Kocioł ma być z zasady bezobsługowy i ma być znaczącą poprawą w jakości życia. Modele kotłów bez podajników są zazwyczaj bardziej wymagającymi urządzeniami, przy których należy częściej gościć w kotłowni. Są jednak przypadki, w których pellet zapycha podajnik. Czym to jest spowodowane? Jako doświadczony producent kotłów C.O. udzielimy kilku porad, co zrobić w sytuacji awarii.
Zapchany podajnik pelletu – problem, który należy rozwiązać
Zakup nowoczesnego kotła na pellet, który został wykonany w oparciu o restrykcyjne normy klasy 5., powinien wiązać się z łatwiejszą i rzadszą koniecznością obsługi. Są jednak przypadki, w których podajnik pelletu zaczyna szwankować i dochodzi do jego zapchania. Jest to sytuacja, w której należy podjąć pewne działania, aby proces ten przestał się powtarzać i był jak najrzadszy.
Jeśli zatem spotykasz się z takim problemem, a ciągłe wizyty w kotłowni są dla ciebie irytujące, ten artykuł jest dla ciebie. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, który wyjaśni, dlaczego piec na pellet może się zapychać oraz jak radzić sobie w tej sytuacji.
Przyczyny zapychania się podajnika pelletu
1. Stosowanie pelletu niskiej jakości
Stosowanie pelletu niskiej jakości, o niewłaściwych parametrach technicznych to pierwsza przyczyna zapchanego podajnika. Rozwarstwiający się pellet może tworzyć zatory, które gromadzą się w podajniku i w konsekwencji zapychają piec.
Dowiedz się więcej na temat tego, co to jest pellet i czym charakteryzuje się to paliwo.
2. Obecność niepożądanych elementów w paliwie
Pellet może zawierać niedozwolone elementy spajające, które oblepiają podajnik, powodując jego ustawiczne zapychanie się i słabą jakość pracy. Niepożądanym elementem są także fragmenty kory.
3. Stosowanie wilgotnego pelletu
Wilgotny pellet o dużej zawartości pyłu jest kolejnym głównym czynnikiem, który obniża jakość pracy podajnika. Spalanie pelletu o dużej zawartości wody może być utrudnione.
Jak rozwiązać problem zapchanego pieca na pellet?
Istnieje kilka doraźnych kroków, które należy podjąć w przypadku zapchanego podajnika pelletu.
- Zoptymalizuj działanie podajnika: upewnij się, że podajnik jest odpowiednio ustawiony i nie podaje zbyt dużo pelletu,
- upewnij się, że rura nie jest zbyt długa – jeśli tak, należy ją uciąć na odpowiedni wymiar,
- wyczyść komin i czopuch – aby mieć pewność, że problem nie leży po stronie brudnego komina.
Jak zadbać o czysty podajnik pelletu?
Istotnym krokiem w procesie radzenia sobie z zapchanym podajnikiem pelletu będzie usunięcie zapchanych materiałów. Poniżej znajdziesz konkretne czynności, które należy wykonać, aby usunąć zapchany materiał.
- Pierwszy krok to opróżnienia podajnika. Należy oczyścić go z popiołu, sadzy i drobnych kawałków pelletu. Jeśli materiały okażą się zbite, można użyć szczotki drucianej lub odkurzacza do ich usunięcia. Należy upewnić się, że rura podajnika jest wolna od zatorów. Jeżeli rura plastikowa spiro będzie posiadać zagięcia, należy ją wymienić. W razie potrzeby, w naszym sklepie internetowym znajdziesz tego typu części zapasowe.
- Kolejnym ważnym elementem jest czyszczenie podajnika. Urządzenia, które montujemy przy kotłach na pellet z reguły są samoczyszczące, ale czynniki odpowiedzialne za obniżoną jakość stosowanego pelletu, mogą doprowadzić do zapychania i konieczności samodzielnego wyczyszczenia kluczowych elementów palnika pelletowego.
- Kolejnym elementem wymagającym sprawdzenia jest wentylator – ma być czysty i wolny od zatorów, ponieważ jest odpowiedzialny za dostarczanie powietrza do procesu spalania.
- Istotny jest także ślimak, który należy wyczyścić poprzez usunięcie resztek paliwa i zanieczyszczenia. Palnik posiada także górne przegrody, które należy sprawdzić i oczyścić.
Regularne dbanie o czyszczenie wszystkich powyższych elementów w skuteczny sposób zapobiegnie tworzeniu się zanieczyszczeń w podajniku pelletu.
Dowiedz się więcej i sprawdź, jak czyścić piec na pellet.
Jeżeli pomimo wprowadzenia podanych rozwiązań nadal borykasz z problemem zapychania się podajnika pelletu, należy zgłosić się po profesjonalną pomoc. Serwis dokona niezbędnych działań, łącznie z ewentualną wymianą wadliwych elementów podajnika pelletu.
Pellet zapycha podajnik – przyczyny. Podsumowanie
Piece na pellet z reguły charakteryzują się czystym spalaniem załadowanego paliwa oraz maksymalnym ograniczeniem czasu spędzonego w kotłowni nad ustawieniami. Korzystając z naszych porad, możesz oszczędzić swój czas i pieniądze. Zadbaj zatem o najwyższej jakości pellet oraz wybieraj piece od sprawdzonych producentów.
-
-
Co się stanie, jak zabraknie pelletu lub ekogroszku w podajniku?
13 czerwca, 2025 3 0 -
Jakie są przyczyny mokrego komina? Co zrobić w takiej sytuacji?
20 maja, 2025 7 0
starsze wpisy więcej >
TAGI- ekogroszek
- najnowsze
- pellet
-
KOMENTARZE
DODAJ KOMENATRZ