-
Jak i z czego powstaje pellet?
11 marca, 2025
4
0Pellet to granulat służący jako ekologiczne paliwo do kotłów grzewczych. Jest wydajny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Jak powstaje pellet? […]
Pellet to granulat służący jako ekologiczne paliwo do kotłów grzewczych. Jest wydajny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Jak powstaje pellet? Jakie surowce są wykorzystywane do jego produkcji? W tym artykule przybliżamy cały proces powstawania pelletu – krok po kroku.
Z czego powstaje pellet? Co się na niego składa?
Z czego powstaje pellet? To paliwo produkuje się głównie z odpadów przemysłu drzewnego. Bardzo popularne w produkcji pelletu są odpady drewna sosnowego. Najczęściej wykorzystuje się trociny, wióry, zrębki oraz inne odpady pochodzące na przykład z tartaku. Kluczowe jest, by surowiec wykorzystywany do produkcji pelletu był suchy i wolny od zanieczyszczeń, takich jak na przykład piasek. Dzięki temu pellet ma wysoką wartość opałową i nie generuje dużej ilości popiołu. Dobrej jakości pellet powinien być również wolny od chemicznych dodatków.
Jak powstaje pellet drzewny? Proces krok po kroku
Produkcja pelletu to złożony proces, który wymaga odpowiednich maszyn i technologii. To, jak powstaje pellet drzewny, jest ustandaryzowanym procesem, który obejmuje rozdrabnianie, suszenie, mielenie, prasowanie, chłodzenie i pakowanie. Jak powstaje pellet? Przyjrzyjmy się bliżej każdemu etapowi produkcji.
1. Rozdrabnianie i czyszczenie
Na początku większe kawałki drewna są rozdrabniane na mniejsze części. Następnie usuwa się zanieczyszczenia, takie jak kamienie czy piasek. Na końcu tego etapu producent musi mieć pewność, że półprodukt, który będzie poddawany dalszej obróbce, jest jednolity, czysty i pozbawiony elementów, które mogłyby wpłynąć na jego spalanie lub uszkodzić piece na pellet.
2. Suszenie
Rozdrobniony surowiec trafia do suszarni, gdzie obniża się jego wilgotność do około 10%.Zbyt wilgotny materiał nie pozwala na prawidłowe sprasowanie pelletu. Suszenie odbywa się w wysokich temperaturach. Odpowiednie osuszenie drewna wpływa na jego lepsze spalanie, a także zmniejsza emisję szkodliwych substancji.
3. Mielenie
Po wysuszeniu drewno jest mielone na drobny pył. Im drobniejsza frakcja, tym lepsza jakość gotowego produktu. Proces mielenia pozwala uzyskać jednolitą strukturę surowca, co sprawia, że pellet jest bardziej zbity i ma wyższą wartość opałową. Drobno zmielone drewno lepiej się spieka, a jego spalanie jest bardziej efektywne, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność paliwa oraz dłuższą żywotność kotłów na pellet.
4. Prasowanie w wysokiej temperaturze
Mielony materiał jest sprasowywany pod dużym ciśnieniem w specjalnych granulatorach. Wysoka temperatura sprawia, że naturalna lignina zawarta w drewnie działa jak klej, łącząc cząsteczki w zwarte granulki. Dzięki temu pellet zyskuje charakterystyczną zwartą strukturę i odpowiednią twardość. Proces ten eliminuje konieczność dodawania chemicznych lepiszczy, co sprawia, że produkt pozostaje w pełni naturalny.
5. Chłodzenie i przesiewanie
Świeżo wyprodukowany pellet jest gorący i miękki, dlatego musi zostać schłodzony. Chłodzenie ma na celu utrwalenie kształtu pelletu oraz nadanie mu ostatecznych właściwości mechanicznych. Po ostudzeniu przesiewa się go, aby oddzielić ewentualny pył i drobne, uszkodzone granulki. Przesiewanie pozwala wyeliminować niepełnowartościowe granulki, co ma kluczowe znaczenie dla jakości końcowego produktu.
6. Pakowanie i dystrybucja
Gotowy pellet jest pakowany w 15-kilogramowe worki, które później układane są na paletach. W takiej postaci gotowy produkt jest później dostarczany do klienta. Worki z pelletem są starannie zabezpieczane przed wilgocią, co pozwala zachować jego właściwości na dłużej.
Sprawdź również, jak przechowywać pellet po jego zakupie.
Dlaczego warto wybierać wysokiej jakości pellet?
Dobry pellet to oszczędność i wygoda. Spala się efektywnie, produkuje mniej popiołu i nie powoduje zanieczyszczenia pieca. Korzystanie z certyfikowanego pelletu to także troska o środowisko – produkt pochodzi z odnawialnych źródeł, nie zawiera sztucznych dodatków oraz emituje tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej pochłonęły rośliny, z których wyprodukowano paliwo. Inwestycja w dobry pellet oznacza nie tylko mniejsze zużycie paliwa, a zatem niższe koszty ekploatacyjne, ale także lepszą i bezawaryjną pracę pieca.
Więcej o charakterystyce pelletu przeczytasz w tym artykule.
Pellet – jak i z czego powstaje? Podsumowanie
Pellet to ekologiczne paliwo, które powstaje z odpadów drzewnych, np. trocin. Wybór wysokiej jakości pelletu to gwarancja efektywnego ogrzewania i dbałości o środowisko. Inwestując w dobrej jakości paliwo, możesz cieszyć się nie tylko komfortem ogrzewania, ale również długoterminowymi oszczędnościami.
-
-
Piec zgazowujący – jakie drewno wybrać do tego rodzaju kotła?
11 marca, 2025 3 0 -
Spieki w piecu na ekogroszek i pellet – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
11 marca, 2025 4 0
starsze wpisy więcej >
TAGI- ekogroszek
- najnowsze
- pellet
-
KOMENTARZE
DODAJ KOMENATRZ