-
Serwis kotłów CO – kiedy należy wezwać fachowców?
21 września, 2020
771
0Zdarza się, iż fachowiec jest proszony o przysługę, dopiero gdy piec przestał działać. To duży błąd, gdyż wielu awariom można w porę zapobiec. Zwłaszcza że ciężkie awarie bez regularnego serwisowania frustrują, gdyż pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie, np. kocioł odmawia grzania mieszkania akurat w największy mróz i w dniu wolnym od pracy serwisu.
Awaria pieca na ekogroszek albo pellet może przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie. Bywa, że dopiero gdy piec przestaje działać, kontaktujemy się z fachowcem. To błąd, ponieważ wielu awariom można w porę zapobiec, umawiając się na sezonowy przegląd pieca. Robiąc to, możemy uniknąć kosztownych napraw i wyziębienia domu.
Kiedy piec CO na ekogroszek może się popsuć?
Każdy kocioł na ekogroszek objęty jest gwarancją, zazwyczaj na okres 5 lat od pierwszego uruchomienia. W tym czasie piec powinien działać bez zarzutów. Zdarza się jednak, że awaria pieca na ekogroszek występuje w okresie gwarancji. Wówczas naprawa pieca na ekogroszek jest bezpłatna, chyba że uszkodzenie wynika z błędów użytkownika. Po zakończeniu okresu gwarancji wszystkie naprawy są płatne. Istnieje jednak możliwość jej przedłużenia po gruntownym przeglądzie pieca i wymianie zużytych części.
Najczęstszymi przyczynami awarii kotłów CO na ekogroszek są:
- używanie innego typu paliwa niż zalecany przez producenta,
- wsypywanie nieodpowiedniej wielkości ekogroszku do podajnika,
- używanie zbyt wilgotnego, nieoczyszczonego z kamieni oraz miału ekogroszku,
- naturalne zużycie poszczególnych części pieca.
Kiedy potrzebny jest fachowiec do kotła CO?
Aby cieszyć się bezawaryjną pracą pieca, należy korzystać z serwisu nie tylko wtedy, gdy przytrafią się problemy z piecem na ekogroszek lub pellet. Ważne jest, by przegląd systemu nastąpił jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz tuż po jego zakończeniu.
Zanim rozpocznie się sezon grzewczy, fachowiec powinien sprawdzić, czy wszystkie instalacje w piecu są sprawne. Po usunięciu usterek i wymianie zużytych części serwisant uruchamia piec, by sprawdzić, czy działa bez zarzutu.
Po zakończonym sezonie grzewczym sprawdzana jest sprawność wszystkich elementów kotła. Jedną z procedur w czasie przeglądu jest także czyszczenie takich elementów pieca jak:
- komora konwekcyjnych kanałów,
- komora paleniskowa,
- ruszt automatyczny (w przypadku kotła z podajnikiem),
- dysze napowietrzające komorę paleniska.
Czy użytkownik może sam uruchomić piec zaraz po jego zakupie?
Każde pierwsze uruchomienie pieca powinno być wykonane przez specjalistę. Fachowiec przeprowadza kontrolę instalacji i uruchamia urządzenie, dbając o dostosowanie parametrów pracy kotła do charakterystyki domu. Dopiero później, po uprzednim przeszkoleniu, to użytkownik może obsługiwać piec na pellet lub ekogroszek.
Co użytkownik może zrobić samodzielnie przy konserwacji pieca?
Do zadań użytkownika należy przede wszystkim dbanie o czystość pieca wewnątrz i na zewnątrz. Konieczne jest regularne ścieranie kurzu z obudowy i wyświetlacza, a także wybieranie popiołu, niespalonych części oraz zbryleń z komory palnikowej. Po zakończeniu sezonu grzewczego należy dokładnie wyczyścić komorę palnikową oraz wszystkie miejsca, do których jest bezpośredni dostęp. Resztę prac, do których nie da się dotrzeć, trzeba pozostawić fachowcom.
Zaniedbanie konserwacji (dotyczy to zarówno pieców na ekogroszek, jak i kotłów na pellet) może skutkować silnym przywarciem zanieczyszczeń do kotła. To utrudni prace przygotowawcze przed następnym sezonem grzewczym. Czysty piec można w każdej chwili uruchomić, przykładowo w trakcie zimnego lata lub wczesnych jesiennych chłodów. Odkładanie decyzji o przeglądzie może spowodować opóźnienie rozpoczęcia ogrzewania domu.
Awaria pieca na pellet lub ekogroszek – co zrobić? Podsumowanie
Regularne przeglądy pieca na ekogroszek i pellet to podstawa jego niezawodności. Awaria kotła może być kosztowna i problematyczna, szczególnie w sezonie grzewczym. Aby tego uniknąć, należy przestrzegać zaleceń producenta, dbać o prawidłową eksploatację i wykonywać serwis pieca na ekogroszek lub pellet zarówno przed, jak i po sezonie grzewczym. Fachowa pomoc w czasie awarii to klucz do szybkiego usunięcia problemu i zapewnienia ciepła w domu przez cały sezon.
-
-
Wydajność i zużycie ekogroszku w sezonie grzewczym – co warto wiedzieć?
19 grudnia, 2024 346 0 -
Jak ustawić piec na ekogroszek? Najważniejsze porady
19 grudnia, 2024 757 0
starsze wpisy więcej >
TAGI- ekogroszek
- najnowsze
- pellet
-
KOMENTARZE
DODAJ KOMENATRZ